تفاوت عقد دائم و موقت چیست؟

در روابط میان زن و مرد یکی از مهم ترین عقود، عقد نکاح است که میان زن و مرد جاری می شود و آنها را به محرمیت یکدیگر در می آورد. براساس قانون مدنی دو نوع عقد در کشور ایران رسمیت دارد که شامل عقد دائم و عقد موقت می شود. این دو نوع عقد و ازدواج علاوه بر شباهت ها تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند. تفاوت عقد دائم و موقت، موضوع مورد بحث ما در این مقاله است چرا که شناخت درست این دو نوع ازدواج نیازمند بررسی کردن تفاوت عقد دائم و موقت است. بنابراین تا پایان این مطلب از موسسه حقوقی وکیل من همراه ما باشید.

بررسی تفاوت عقد دائم و موقت

به طور کلی و همانطور که گفته شد در کشور ما ازدواج به دو صورت موقت و دائم انجام می شود. یکی از مهم ترین تفاوت های عقد دائم و موقت این است که ازدواج موقت برای مدت محدود است که زوجین می بایست هنگام جاری شدن صیغه موقت، این مدت را تعیین کنند و این امر موجب می شود که عقد دائم و موقت از یکدیگر متمایز شوند.

در عقد موقت علاوه بر اینکه باید به شیوه درست منعقد شود، می بایست مواردی مثل مهریه حتما مشخص شود. روش انحلال نکاح در ازدواج دائم و موقت به یک صورت نیست. به عنوان مثال طلاق مختص نکاح دائم و بذل مدت به نکاح موقت اختصاص دارد. از دیگر تفاوت عقد دائم و موقت، الزام به مشخص کردن مدت در عقد دائم و موقت، تعیین کردن مهریه در عقد دائم و موقت، نفقه زن، جدایی و ارث است که در ادامه هر یک از این موارد را بررسی خواهیم کرد.

در صورت وجود هر گونه سوال یا ابهام میتوانید با موسسه وکیل من در تهران تماس بگیرید. دفترخانه ازدواج وکیل من با داشتن کارشناسان خبره و وکلای متخصص در زمینه ازدواج و طلاق و با داشتن سالها سابقه و تجربه قادر است شما را در زمینه های مختلف راهنمایی و مشاوره کند. لازم به ذکر است چنانچه به دنبال دریافت صیغه نامه آنلاین هستید، موسسه وکیل من یکی از دفترخانه های معتبر و شناخته شده است که امکان دریافت صیغه نامه اینترنتی دارای هولوگرام و مهر برجسته را برای شما به راحتی فراهم نموده است. این صیغه نامه کاملا معتبر و شرعی است.

بیشتر بخوانید : احکام صیغه موقت چیست؟

بیشتر بخوانید : آیا در صیغه موقت ارث تعلق می گیرد؟

مشخص کردن مدت در ازدواج موقت و دائم

به طور کلی نکاح هنگامی منقطع است که برای یک مدت مشخص جاری شده است. برای آنکه عقد موقت درست و صحیح منعقد شود باید حتما مدت عقد در آن تعیین شود. اما در عقد دائم بر خلاف عقد موقت، الزامی به تعیین مدت وجود ندارد و عقد دائم همیشکی و دائمی است و تنها در صورتی خاتمه می یابد که زن و مرد بخواهند از هم جدا شوند.

تعیین مهریه

دومین تفاوت عقد دائم و موقت، تعیین مهریه است. اگر در عقد دائم مهریه مشخص نشود یا بر عدم تعیین مهریه شرط شده باشد، نکاح درست و صحیح است. یعنی زن و مرد می توانند پس از جاری شدن عقد مهریه را مشخص کنند اما اگر پیش از تراضی بر مهریه، میان آنها نزدیکی به وجود بیاید، زن مستحق مهریه است. بنابراین هنگام منعقد شدن عقد دائم، تعیین مهریه از شروط درستی این عقد نیست، اما در عقد موقت عدم تعیین مهریه موجب باطل شدن عقد می شود. بنابراین تعیین کردن مهریه و میزان آن یکی از شرایط درستی عقد موقت است که این الزام برای عقد دائم وجود ندارد.

تفاوت عقد دائم و موقت چیست؟

نفقه زوجه

براسا س قانون، در ازدواج دائم نفقه زوجه بر عهده زوج است. نفقه تمامی نیازهای متعارف مثل غذا، لباس و مسکن است. اما در عقد موقت زوجه حق نفقه ندارد مگر اینکه هنگام جاری شدن عقد شرط شده باشد.

جدایی زوجین

عمده ترین تفاوت عقد دائم و موقت، چگونگی جدایی زن و مرد از یکدیگر است. طبق قانون موضوع طلاق مختص عقد دائم است و عقد دائم با طلاق می تواند منحل شود. اما در عقد موقت جدایی از راه پایان مدت صیغه و یا بخشش مدت صیغه توسط زوج انجام می شود.

بیشتر بخوانید: صیغه نامه برای هتل

ارث

ارث یکی دیگر از مسائل در خصوص تفاوت عقد دائم و موقت است. زن و مردی که ازدواج آنها دائمی است از یکدیگر ارث می برند که این یکی از مهم ترین اثراتی است که از زوجیت دائم به دست می آید. ولی در عقد موقت زن و مرد از یکدیگر ارث نمی برند.

بیشتر بخوانید : هتل هایی که شناسنامه نمی خواهند

بیشتر بخوانید : آیا می توانم با دوست دخترم در هتل بمانم؟

دریافت مشاوره رایگان از موسسه وکیل من

اگر در خصوص تفاوت عقد دائم و موقت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتری دارید و یا در ذهن شما سوال یا ابهامی وجود دارد می توانید با موسسه حقوقی وکیل من تماس بگیرید. کارشناسان این موسسه معتبر در تهران در اسرع وقت آماده پاسخگویی به سوالات شما مخاطبان عزیز هستندذ. لازم به ذکر است اگر به دنبال دریافت صیغه نامه آنلاین و غیر حضوری هستید، می توانید از موسسه حقوقی وکیل من در تهران، صیغه نامه اینترنتی با هولوگرام و مهر برجسته دریافت کنید. صیغه نامه صادره از سوی دفترخانه ازدواج وکیل من اعتبار شرعی و قانونی لازم را دارد و شما می توانید به صورت غیر حضوری و با پرداخت کمترین هزینه صیغه نامه شرعی و قانونی دریافت کنید.

با استفاده از این صیغه نامه می توانید به راحتی در اماکن اقامتی و هتل ها برای خود و شریکتان مکان مناسب را رزرو کنید و یا در صورت وجود مشکل این صیغه نامه را به پلیس و کلانتری ارائه دهید تا از مجازات های احتمالی در خصوص روابط نامشروع جلوگیری کنید. شما میتوانید با داشتن یک صیغه نامه از گذران لحظات در کنالر شریکتان با آسودگی خاطر لذت ببرید.

بیشتر بخوانید : دریافت برگه صیغه نامه ۹۹ ساله

پانوشت : تفاوت عقد دائم و موقت، سایت صدور صیغه نامه، دریافت صیغه نامه آنلاین

به این پست رای دهید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *