زنای محصنه چیست و چگونه ثابت می شود؟

برای سوال در خصوص حکم زنای محصنه با ما تماس نگیرید لطفا. در خصوص موارد اثبات و سایر موارد در ادامه توضیح داده شده فلذا به هیچ عنوان در این خصوص با ما تماس نگیرید. این مقاله جهت بالا بردن اطلاعات خواننده بارگذاری شده است. با سپاس از شما.

طبق قوانین کیفری، برای روابط بین افراد یعنی زن و مرد، احکام مشخصی تعیین شده است، مانند رابطه جنسی میان زن و مرد، و برای رابطه جنسی خارج از قوانین ازدواج مجازات هایی در نظر گرفته شده است. هنگامی که میان زن و مردی که یکی از آنها یا هر دو همسر دارند، رابطه جنسی برقرار شود، به آن زنای محصنه گفته می شود که یکی از انواع زنا به شمار میرود. در مطلب پیش رو قصد داریم به این پرسش که زنای محصنه چیست و چگونه ثابت می شود پاسخ درست و کاملی بدهیم.

زنای محصنه چیست؟

همانطور که گفته شد به رابطه جنسی میان زن و مرد که هر دو یا یکی از آنها متاهل است، زنای محصنه می گویند. به زنی که دارای همسر است و مرتکب زنا می شود محصنه گویند و به مردی که همسر دارد و زنا کرده است، محصن گفته می شود. به عبارت دیگر به زنای مرد یا زن همسردار زنای محصنه گفته می شود که در صورت اثبات آن مجازات سنگسار را به دنبال دارد. این نوع از زنا هنگامی تحقق می یابد که مرد یا زن عاقل و بالغ یعنی احصان باشد و بتواند با همسر خود آمیزش کند.

هنگامی برای زنای محصنه مجازات سنگسار در نظر گرفته می شود که زناکار با شخص عاقل و بالغ زنا کرده باشد، در غیر اینصورت مجازات آن صد ضربه شلاق است. اگر فرد زناکار پیرزن یا پیرمرد باشد، پیش از انجام مجازات سنگسار، به او صد ضربه شلاق می زنند. این افراد اگر چه هر زمان که اراده کنند می توانند با همسر خود نزدیکی کنند، اما همچنان مرتکب این عمل غیر شرعی می شوند.

ذکر این نکته ضروری است که اگر مرد یا زنی که مرتکب زنا می شود، به همسر خود دسترسی نداشته باشد یا همسرش به دلیل بیماری خاص قادر به برقراری رابطه جنسی نباشد، دیگر به آن زنای محصنه نمی گویند و مجازات زنای محصنه شامل انها نمی شود.

بیشتر بخوانید : حکم رابطه نامشروع چیست؟

بیشتر بخوانید : تفاوت عقد دائم و موقت چیست؟

حکم زنای محصنه چیست؟

در رابطه با حکم زنای محصنه باید گفت که به جز عقوبت اخروی، مجازات آن در قانون مجازات اسلامی یک مجازات حدی است. براساس ماده ۲۲۵ قانوان مجازات اسلامی در سال ۱۳۹۲ حکم رجم یا سنگسار برای زانی محصن یا زانیه محصنه لحاظ شده است.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که حکم سنگسار برای هنگامی است که زنا قابل اثبات باشد. اگر امکان اجرای حکم سنگسار وجود نداشته باشد، اگر جرم بابینه ثابت شده باشد، حکم اعدام اجرا می شود و اگر اجرای حکم اعدام هم امکان پذیر نباشد، صد ضربه شلاق برای مجازات در نظر گرفته شده است.

زنای محصنه چیست و چگونه ثابت می شود؟

زنای محصنه چگونه ثابت می شود؟

جهت اثبات جرم زنای محصنه باید شرایط خاصی وجود داشته باشد و این جرم به عینه و به وضوح ثابت شود تا بتوان هر دو طرف را محکوم و مجازات کرد. شرایط اثبات زنای محصنه به قرار زیر است :

  • در صورتی که یکی از طرفین به جرم خود اقرار کند، این اقرار در دادگاه مورد پذیرش است و وجود رابطه زنا را ثابت می کند و هم برای زن و هم برای مرد مجازات لحاظ می شود. لازم به ذکر است این اقرار میبایست در حضور قاضی انجام شود و فرد اقرار خود را ۴ مرتبه تکرار کند. همچنین عاقل بودن فرد اقرار کننده و اقرار بدون اجبار از دیگر شرایط پذیرش آن است.
  • شهادت شاهدان یک راه دیگر برای اثبات زنای محصنه است. شاهدان باید ۴ مرد عادل و یا ۲ زن و ۳ مرد عادل باشند. این شاهدین میبایست شاهد برقراری کامل رابطه جنسی میان دو فرد بوده باشند.
  • در صورتی که برای قاضی با توجه به شرایط ثابت شود که جرم رخ داده است قادر است حکم مجازات را برای هر دو طرف صادر کند. فیلم، عکس و یا مدارک پزشکی قانونی می تواند موارد مورد تایید برای اثبات رابطه باشند.

بیشتر بخوانید : احکام صیغه موقت چیست؟

بیشتر بخوانید : آیا در صیغه موقت ارث تعلق میگیرد؟

دریافت صیغه نامه آنلاین از موسسه وکیل من

امید بر آن است مطالعه این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در پایان باید گفت که یکی از بهترین راه ها جهت جلوگیری کردن و در امان ماندن از روابط نامشروع، دریافت یک صیغه نامه است. لازم به ذکر است برای دریافت صیغه نامه هم مرد و هم زن باید مجرد بوده و در عقد کسی نباشند. اگر به دنبال یک موسسه حقوقی معتبر جهت دریافت صیغه نامه هستید، موسسه وکیل من در تهران می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. چرا که صیغه نامه ای که توسط دفترخانه وکیل من در تهران صادر می شود، دارای هولوگرام و مهر برجسته است. این گواهی محرمیت اعتبار شرعی و قانونی لازم جهت ارائه به هتل ها، پلیس و کلانتری را دارد. شما میتوانید بدون دلهره و ترس از مجازات های غیر شرعی و دور ماندن از عقوبت سخت اخروی یک رابطه شرعی را با همراه و شریک خود برقرار کنید.

بیشتر بخوانید : هتل هایی که شناسنامه نمی خواهند

درباره موسسه و دفترخانه ازدواج وکیل من

موسسه و دفترخانه ازدواج وکیل من در تهران یکی از معتبرترین و باسابقه ترین موسسات حقوقی در تهران است که از وکلای متخصص و خبره در زمینه های مختلف از جمله ازدواج و طلاق بهره میبرد. این موسسه مطرح و برجسته با سالها سابقه و پشتوانه تلاش بر آن دارد تا با ارائه مطالب مفید در زمینه ازدواج و طلاق شما را در این مسیر به بهترین شکل همراهی نماید و پاسخ های مناسبی را به سوالات و ابهامات ذهنی شما مخاطبان عزیز بدهد.

اگر به دنبال یک موسسه و دفترخانه معتبر در تهران هستید، در انتخاب موسسه وکیل من تردید نداشته باشید. این موسسه با سالها تجربه و پشتوانه قادر است تا در زمینه های مختلف و دعاوی ازدواج و طلاق بهترین ها را برای شما رقم بزند. اگر قصد دریافت صیغه نامه غیرحضوری را دارید، این موسسه با صدور صیغه نامه آنلاین دارای مهر برجسته و هولوگرام قادر است در این مسیر به بهترین و آسان ترین شکل شما را همراهی نماید.

پانوشت : زنای محصنه، صیغه نامه آنلاین، صیغه نامه اینترنتی، سایت صدور صیغه نامه

به این پست رای دهید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *