اثبات زوجیت

طبق قوانین مدنی ایران، هر ازدواجی چه دائم باشد چه موقت، باید در دفاتر ازدواج و طلاق ثبت گردد تا هم مسائل شرعی رعایت شود و هم طبق قانون، زوج بودن دو طرف قابل اثبات باشد. در شرایطی که ازدواج به هر دلیلی ثبت نشده باشد، پیامدهایی برای دو طرف در پی خواهد داشت. مثلاً یکی از دو طرف ممکن است به صورت کلی منکر ازدواج شود و یا در صورت فوت مرد، فرزندانش برای عدم رسیدن ارثیه به زوجه، ازدواج آنها را منکر شوند. با توجه به موارد فوق جهت اثبات رابطه‌ی زوجیت به مدارکی نیاز می باشد که به صورت قانونی مشخص نماید دو طرف زن و شوهر هستند. در این مقاله به شرایط و مدارک اثبات زوجیت خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید : چگونه گواهی ازدواج موقت دریافت کنیم؟

صیغه نامه برای اثبات زوجیت

در صورتی که ازدواج موقت یا دائم غیر رسمی کرده اید برای اثبات آن میتوانید از صیغه نامه با مهر برجسته استفاده کنید. صیغه نامه مدرک معتبری است که توسط دفاتر ثبت ازدواج صادر شده و سند زوجیت شما به شکل شرعی و قانونی است. برای صدور صیغه نامه معتبر میتوانید با ما تماس بگیرید.

اهمیت اثبات عقد (نکاح)

به دلایلی در محاکم قضایی مختلفی دعوای اثبات رابطه‌ی زوجیت مطرح می‌شود که در زیر به آنها اشاره شده است:

 1. بعد از فوت همسر برای تعلق گرفتن ارثیه
 2. اثبات وجود فرزند مشترک
 3. الزام زوج به پرداخت مهریه و نفقه
 4. اجرت المثل ایام زوجیت
 5. الزام زوجه به تمکین

در تمام موارد فوق اگر خواهان پرونده یکی از آنها را مورد درخواست قرار دهد و رابطه‌ زوجیت مورد اختلاف در دادگاه باشد، دادگاه قرار اناطه صادر می‌نماید تا درباره زوجیت حکم مناسبی صادر شود.

بیشتر بخوانید : صیغه نامه برای ملاقات شرعی در زندان

منظور از اثبات زوجیت چیست؟

اثبات رابطه‌ی زوجیت به شرایطی گفته می‌شود که زن یا مرد برای اثبات ازدواجش با طرف مقابل، تلاش می‌کند. این موضوع در دادگاه خانواده قابل بررسی می‌باشد و شما می‌توانید به کمک وکیل, ازدواج خود با همسرتان را ثابت نمایید.

دلیل الزام اثبات ازدواج موقت

اثبات ازدواج موقت به این دلیل اهمیت دارد که اگر  زوجه در طول عقد موقت موقت باردار شد و عقد ثبت نشده باشد، گرفتن شناسنامه برای فرزند متولد شده سخت است. از طرفی دریافت مهریه و نفقه در عقد موقت توسط زن، به این مساله بستگی دارد که زن بتواند ابتدا عقد موقت را ثابت نماید.

اثبات زوجیت در عقد موقت با ارائه دادخواست برای طرح دعوای اثبات ازدواج به دادگاه محل اقامت همسر موقت شما صورت می‌گیرد. معمولاً خواهان در این نوع از پرونده‌ها، زنانی هستند که مطالبه مهریه و یا تولد فرزندشان باعث طرح این دادخواست بوده است. با اثبات رابطه زوجیت، مرد به پرداخت مهریه زن، نفقه فرزند و همچنین دریافت شناسنامه برای فرزند ملزم می‌شود.

بیشتر بخوانید : هزینه صیغه نامه رسمی با مهر برجسته برای هتل در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

اثبات زوجیت

بیشتر بخوانید : شرایط صیغه نامه برای هتل

روش‌های اثبات زوجیت موقت

 • اقرار

یکی از بهترین روش‌ها برای اثبات رابطه زوجیت اقرار می‌باشد. اقرار به این معنا است که فرد به ضرر خودش، به داشتن حق توسط دیگری اقرار می‌کند. در این روش، اقرار مرد مبنی بر اینکه همسر خانم می‌باشد کافی است و نیازی به دنبال کردن راه حل دیگری برای اثبات ازدواج نیست.

 • سند کتبی

 یکی از روش‌های اثبات زوجیت، داشتن سند کتبی رسمی و معمولی به عنوان مدرک می‌باشد. در شرایط ازدواج موقت، اگر زوجه باردار باشد، با توافق طرفین و وجود شرایط ضمن عقد، بایستی سند رسمی ازدواج صادر گردد.

در مورد ازدواج دائم از آنجائیکه از همان ابتدا این سند صادر می‌شود، تبصره ای جهت عدم ثبت وجود نخواهد داشت. از طرفی اگر یک دست نوشته بین طرفین امضا شده باشد می توان فرایند قانونی این کار را سرعت بخشید.

 • شهادت شهود

شرعاً و به صورت معمول در هنگام خواندن صیغه عقد، دو نفر شاهد وجود دارند. البته لازم به ذکر است که اگر شاهدی نباشد، مشکلی در عقد به وجود نمی‌آید. اگر هنگام خواندن خطبه عقد، شهودی حضور داشته باشند، می‌توانند برای اثبات ازدواج طرفین در دادگاه حاضر شده و شهادت دهند. قابل توجه است که شاهدین باید در هنگام جاری شدن عقد حضور داشته باشند و یا ببینند که دو طرف همدیگر را زن و شوهر صدا می‌کنند.

 • سوگند

سوگند، ضعیف‌ترین ادله برای اثبات ازدواج می باشد. در واقع فرد جهت اثبات این مسئله در حضور دادگاه سوگند مدعی و یا برای عدم اثبات زوجیت، سوگند منکر یاد می‌نماید. البته معمولاً این سوگند در روند پرونده تاثیر خاصی نمی‌گذارد.

 • معاشرت و هم زیستی

بر طبق اصول جامعه اسلامی در صورت روابط نزدیک زن و مرد مثل زندگی در یک خانه و داشتن خلوت بین دو طرف، ثابت می‌شود که آن دو نفر زن و شوهر هستند. در صورتی که زن و مرد دارای چنین ارتباطی باشند، اثبات ازدواج قابل انجام است.

 • فیلم و عکس و صدا

امکان ارائه عکس، فیلم یا صدا به دادگاه که بتوان به وسیله آن ثابت کرد که طرفین زن و شوهرند، وجود دارد و یکی از ادله اثبات ازدواج طرفین است. البته این سند باید شامل نشانه‌ای از ازدواج باشد، مثلاً ویدئو یا عکسی از لحظه جاری شدن عقد.

 • اماره

گاهی مدارکی علاوه بر ادله قانونی وجود دارند که می‌توانند به جریان پرونده و آگاهی قاضی، کمک کنند. به این مدارک اماره گفته می شود. بطور مثال برای اثبات زوجیت موقت اگر زنی جهت مهریه سندی مانند سفته، چک یا رسید گرفته باشد، می‌توان از طریق آن، اثبات صیغه را انجام داد. به این منظور حضور یک وکیل ماهر بسیار تاثیرگذار می‌باشد.

بیشتر بخوانید : انجام صیغه محرمیت و موقت به شکل تلفنی

دریافت مشاوره رایگان از موسسه وکیل من

با توجه به اینکه دعوای اثبات زوجیت و تنظیم دادخواست برای آن از پیچیدگی‌های بسیاری برخوردار بوده و و اثبات آن نیز بسیار پیچیده و زمان‌بر است، کمک گرفتن از وکیل پایه یک دادگستری می تواند تاثیر مثبتی بر روند دادگاه داشته باشد. ثبت ازدواج موقت برای آسایش زنان امری حائز اهمیت است.

 در صورتی که قصد دارید برای اثبات زوجیت اقدام نمایید بهتر است حتما با وکیلی کارآزموده و مجرب در این زمینه مشورت کنید. به این منظور شما می‌توانید به صورت تلفنی و حضوری، از مشاوره‌های وکلای مجرب ما در موسسه وکیل من بهره‌مند شوید.

تماس با وکیل من

 • شماره همراه: 09931080520
 • مناطق تحت پوشش:تمام استان تهران و کرج

پانوشت : روش‌های اثبات زوجیت، اثبات ازدواج موقت، اثبات زوجیت

4.7/5 - (3 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *