دفتر چه صیغه نامه

در دین اسلام به سبب این که یک دخنر و پسر در ارتباط به منظور آشنایی قبل از ازدواج باشند، خوب است صیغه محرمیت برای آشنایی خوانده شود و در برخی از خانواده ها رایج می باشد. انجام صیغه محرمیت به شکل نلفنی که در چند ساله اخیر رواج یکی از روش هایی است که می توان صیغه محرمیت بین فرد جاری شود.

چنین صیغه همان صیغه عقدی هست که برای مدت معلوم خوانده می شود و رابطه ی جنسی در آن وجود ندارد. بهترین زمان برای خوانده شدن یک صیغه محرمیت زمانی هست که والدین مطلع باشند و آشنایی باشد که به قصد ازدواج صورت گرفته باشد. به یاد داشته باشید که خواندن صیغه محرمیت نیز همانند عقد دائم نیاز به اجازه پدر دارد.

آیا صیغه جرم است؟

خوانده شدن صیغه موقت و محرمیت به خودی خود جرم نیست، در صورتی که مواردی چون اجازه و اذن پدر برای دختر باکره باشد و قوانین دیگر رعایت شود صیغه جرم محسوب نمی شود و از طرفی ازدواج موقت به دلایل زیادی چون قانونی بودن، مسئولیت مالی مرد در برابر زن، دارا بودن قوانین حمایتی برای بارداری با رابطه نامشروع کاملا متفاوت است و جرم تلقی نمی شود.

البته در ازدواج موقت مواردی چون نفقه و ارث از جمله حقوق زن نمی باشد و زن از داشتن آن محروم است. اما اگر بخواهد می تواند آن را جزو شروط ضمن عقد خود بگذارد و در صورتی که مرد هم آن را قبول کند لازم است که به آن عمل کند.

آیا صیغه ساعتی درست است؟

در عقد موقت که در طی آن مدت زمان زناشویی و همچنین مهریه باید از قبل مشخص شود این مدت می تواند یک ساعت، یک روز، یک سال و … باشد. در هنگامی که قصد خواندن صیغه را داشته باشید علاوه بر این که باید هر دو طرف راضی به این کار باشند و مدت و مهریه از قبل تعیین شود باید صیغه نیز خوانده شود. دستور خواندن صیغه در رساله ها موجود می باشد که شما می توانید به آن رجوع کنید.

آیا صیغه یک روزه هم داریم؟

همان طور که پیشتر هم توضیح دادیم در عقد موقت مدت زمانی مشخص همراه با مهریه ای معین در نظر گرفته می شود این مدت مشخص می تواند از یک ساعت شروع شود و بیشتر هم ادامه داشته باشد.

آیا صیغه ثبت می شود؟

ماده ۴۹ قانون خانواده برای ثبت عقد دائم قوانینی را وضع کرده است که هنگامی که مردی زنی را عقد می کند، باید حتما در دفاتر رسمی ثبت شود. در صورتی که ثبت صورت نگیرد، طبق قانون مواردی باید توسط مرد رعایت شود:

۱- مرد موظف می باشد که نکاح را در دفاتر رسمی ثبت کند.

۲- ضمانت اجرای کیفری که به دنبال تخلف از قانون می باشد باید جزای نقدی درجه پنج و یا حبس تعزیری درجه هفت را برای مرد به همراه دارد. که جزای نقدی برابر است از هشت میلیون تا هیجده میلیون و میزان حبس تعزیری  از ۹۱ روز تا ۶ ماه خواهد بود.

صیغه محرمیت

اما لازم به ذکر است که باید به این نکته توجه داشته باشید که این مواردی که گفته شد برای عقد دائم است و مرد در مقابل ثبت شدن عقد دائم موکلف می باشد و در برابر ثبت رسمی ازدواج موقت طبق قانون هیچ گونه وظیفه ای ندارد. زیرا که قانون حمایت از خانواده و قانون گذار تنها در مورد عقد دائم وضع شده است.

لازم به ذکر است که بهتر هست که برای جلوگیری از بروز مشکلات آینده، صیغه وقت در دفاتر رسمی خوانده شود. اگر چه که الزامی برای ثبت آن وجود ندارد.

در چه مواردی ثبت ازدواج موقت اجباری است ؟

همان طور که پیش تر هم گفتیم ثبت ازدواج موقت الزام و اجباری بر طبق قانون ندارد اما در برخی از موارد مانند موارد چون :

۱- ثبت عقد موقت به صورت شرط ضمن ازدواج موقت قید بشود.

۲- با توافق طرفین بعد از ازدواج موقت در مورد ثبتش به توافق برسند.

۳- در صورتی که در طی ازدواج موقت زوجه باردار بشود.

در چنین مواردی لازم و واجب است که ازدواج موقت ثبت بشود و این موارد طبق قانون ۲۱ حمایت از خانواده می باشد.

ثبت ازدواج موقت در شناسنامه چگونه انجام می شود ؟

در قسمت های قبلی سعی بر این داشتیم که در خصوص ثبت شدن و الزام ثبت شدن عقد موقت توضیحاتی را بدهیم و در نهایت طبق قوانین حمایت از خانواده بر این نتیجه رسیدیم که ثبت ازدواج موقت تنها در مواردی که طبق قانون تعریف شده است انجام می گیرد.

بیشتر بخوانید: گواهی ازدواج موقت چیست و چگونه دریافت می شود؟

و در پایان باید گفت که ثبت ازدواج موقت همانند ازدواج دائم در شناسنامه علاوه بر این که باید موارد و شرایط که گفته شده را دارا باشد همچنین باید تابع احکام ثبت صیغه در دفترخانه می باشد.

آیا صیغه موقت مهریه دارد؟

عقد موقت که از جمله راه هایی برای ازدواج می باشد که در کشور ما هم از نظر حقوقی و هم از نظر شرعی به رسمیت شناخته می شود دارای احکام و قواعد ویژه ای می باشد، که این دو رکن اساسی تعیین مدت و تعیین مهریه می باشد.

احکام مهریه در عقد موقت بسیار شبیه به احکام مهریه در عقد دائم می باشد،اما دارای تفاوت هایی هم هست ، برای مثال در عقد موقت حتما باید مهریه تعیین شود که این کار توسط زوجین تعیین میگردد، در حالی که در عقد دائم اندکی احکام متفاوت است.

دلیل این که اینقدر به تعیین مهریه در قوانین اسلام توجه می شود این است که در عقد موقت چون به طور معمول در جایی ثبت نمی گردد پس بهتر هست که با داشتن مهریه تا حد زیادی حقوق زوجه تامین شود. لازم به ذکر است حتی اگر زن فوت کند مهریه آن همچنان به قوت خود باقی است.

در صورتی که مهریه در عقد موقت تعیین نشود سبب می گردد که عقد موقت باطل شود، این در حالی است که در عقد دائم می توان بعد از جاری شدن خطبه عقد هم در مورد مهریه تصمیم گیری کنند، اما در عقد موقت حتما باید پیش از عقد موقت مهریه تعیین شود.

آیا صیغه ساعتی عده دارد؟

در ابتدا لازم به ذکر است که بگوییم بله صیغه دارای هر چند مدتی هم باشد، باید پس از اتمام آن به هر دلیلی عده توسط زوجه رعایت شود. بنا به این که پایان یافتن صیغه به چه دلیلی باشد می تواند مدت عده متفاوت باشد:

در صورتی که عقد موقت فسخ شود و یا اینکه مدت زمان آن تمام شود و منقضی شود و یا توسط مرد باقی زمان بخشیده شود، مدت زمان عده دو طهر می باشد که یعنی باید دوبار زن عادت ماهیانه را تجربه کند و پاک شود.

در صورتی که زن باید با توجه سن اش عادت ماهیانه داشته باشد ولی بنا به دلایلی این اتفاق نیوفتد مدت عده باید ۴۵ روز باشد. در صورتی که زن باردار شود تا پایان مدت بارداری و زایمان ادامه می یابد.

در صورتی که مرد فوت شود همانند عقد دائم مدت عده ۴ ماه و ۱۰ روز می باشد.

در صورتی که زن یائسه باشد و یا این که نزدیکی صورت نگرفته باشد، نگه داشتن عده ضروری نمی باشد.

به چه دلیلی صیغه موقت فسخ می شود؟

لازم به دانستن است که اسباب فسخ نکاح دائم و موقت با یکدیگر فرق دارد، برای مثال در عقد موقت چیزی به نام طلاق وجود ندارد و عواملی دیگر موجب فسخ نکاح می شود مواردی چون :

بذل مدت توسط مرد یعنی این که مرد مدت زمان باقی مانده را به زن ببخشید و عقد پایان یابد.

در صورتی که شوهر فوت کند.

انقضای مدت با تمام شدن مدت زمان عقد موقت به پایان می یابد.

فسخ نکاح همچین می تواند به دلایل قانونی باشد مانند این که یکی از طرفین به دلیل داشتن بیماری خاص نکاح را پایان دهد.

آیا صیغه ساعتی حلال است؟

بله طبق فتواهای مراجع تقلید صیغه یک ساعت حلال است و از نظر قانونی مشکلی ندارد، همان طور که صیغه یک ساعته حلال است صیغه ۱۰ ساعته نیز حلال می باشد. در در صیغه موقت حداقل و حداکثر زمانی تعیین نشده است.

بیشتر بخوانید: متن صیغه و انواع روش های جاری شدن

نحوه خواندن صیغه موقت چگونه است ؟

در ابتدا باید بگوییم چیزی که بسیار مهم است این است که قبل از صیغه موقت حتما باید مهریه و مدت زمان تعیین شود به این صورت که باید به صورت دقیق تعیین شود که میزان مهریه چه مبلغ و با چه ارزشی می باشد یعنی اگر گفته می شود دو شاخه گل گفته شود که این دو شاخه گل به چه مبلغ و ارزشی می باشد و همچنین در خصوص مد زمان نیز به طور واضح باید تعیین شود که دقیقا چند ماه و چند روز می باشد.

صیغه محرمیت

در مورد اول می توان یک نفر صیغه را جاری کند و از طرف مرد و زن وکالت را به عهده بگیرد یعنی یک نفر به عنوان شخص ثالث وجود دارد که وکالت را قبول می کند و از جانب زن می گوید:

 زَوَّجتُ مُوکِّلَتی (نام زن ) مُوَکَّلی (نام مرد ) فِی المُدَّۀِ المَعلُومَۀِ عَلَی المَهر المَعلُوم

و از جانب مرد نیز بگوید:

قَبِلتُ التَّزویجَ لِمُوَکِّلی (نام مرد)

آیا می شود که هر فرد خودش صیغه را بخواند ؟

بله ممکن هست که خانم از جانب خودش بخواند و آقا هم قبول کند به این صورت که:

ابتدا خانم می گوید: «زَوَّجتُکَ نَفسِی فِی المُدَّۀِ المَعلُومَۀِ، عَلَی المَهرِالمَعلُوم»

بعد بلافاصله آقا بگوید: «قَبِلتُ التَّزویجَ»

خواندن صیغه محرمیت توسط مرد چگونه است ؟

عاقد، خود مرد است.

اگر مرد از زن  وکالت بگیرد که خودش صیغه ی عقد را بخواند، این گونه بگوید:

ابتدا به وکالت از خانم بگوید: «زَوَّجتُ مُوَکِّلَتِی (نام خانم ) نَفسِی، فِی المُدَّۀِ المَعلُومَۀِ، عَلَی المَهر المَعلُوم»

بعد بلافاصله برای خودش بگوید: «قَبِلتُ التَّزویج»

حداقل مهریه در صیغه موقت چه قدر است؟

شرایط و احکام مهریه هم در نکاح دائم و هم در نکاح موقت یکسان می باشد، و باید سه شرط را داشته باشد مانند :

۱- قابل تملیک بودن  ۲- معلوم و مشخص بودن  ۳- مالکیت داشتن

در مورد میزان مهریه هیچ مقدار مشخصی وجود ندارد و کاملا بستگی به این دارد که طرفین به توافق برسند و می تواند مقدار از هزار تومان تا میلیارد ها تومان توافق شود و قانون گذار هیچ مبلغی را به عنوان حداقل و یا حداکثر تعیین نکرده است.

همان طور که پیش تر هم گفتیم تمام قوانین مهریه که برای ازدواج دائم هست برای ازدواج موقت هم صدق می کند و طبق قوانین جدید مطالبه مهریه تا ۱۱۰ سکه فقط جنبه کیفری دارد.

مهریه به چند دسته در عقد نامه تعیین می شود؟

عندالمطالبه که در این صورت هر زمانی که اراده می کند می تواند مهریه اش را مطالبه کند.

عندالاستطاعه در این حالت تنها زمانی مهریه قابل وصول می باشد که مرد توانایی و استطاعت مالی برای پرداخت آن را داشته باشد و در صورتی که مرد توانایی برای پرداخت را نداشته باشد مهریه قابل وصول نیست.

مهریه تحت هر شرایطی به زن باید پرداخت شود مگر در مواردی قانونی که مرد در دادگاه بتواند به اثبات آن بپردازد، در شرایطی که مرد هم فوت کرده باشد زن می تواند مهریه خود را از اموال او بردارد. لازم به ذکر است که زن می تواند در هر زمانی از ازدواج خود مهریه را مطالبه کند و لزومی ندارد که حتما از شوهر خود طلاق بگیرد.

شرایط عقد غیر حضوری چیست؟

ازدواج غیر حضوری نکاحی هست که در طی خوانده شده خطبه عقد دو نفر در یک مجلس قرار ندارند و از طریق هایی چون تلفن و یا اینترنت پیوند زناشویی آن ها بسته می شود.

صیغه محرمیت

حکم شرعی ازدواج غیر حضوری چیست؟

در خصوص حکم شرعی باید بگوییم که چون در گذشته وسایل ارتباطی چون تلفن و یا اینترنت وجود نداشته است، هیچگونه منبعی در خصوص آن وجود ندارد. در نتیجه در شرایط حاضر باید به نظر فقه ها توجه کنیم. با توجه به تحقیقاتی که داشته ایم اکثر مراجع مشکلی با عقد غیر حضوری نداشته اند به غیر از آیت الله مکارم شیرازی.

اگر چه از نظر فقه هایی که با ازدواج غیر حضوری مشکلی ندارند هم و از نظر شرعی اشکالی ندارند منوط به این شرط است که صحت عقد نکاح از هر دو سمت به درستی انجام شده باشد.

لازم به ذکر است که هنگامی که عقد به صورت غیر حضوری هست هر دو نفر باید صدای یکدیگر را به خوبی بشنوند و بین زمان پاسخگویی وقفه ای ایجاد نشود.

حکم حقوقی ازدواج غیر حضوری چیست؟

با توجه بر این که هیچ یک از قوانین موجود در ایران بیان نشده است که باید حتما زن و مرد در هنگام خوانده شدن عقد و نکاح در یک مجلس حضور داشته باشند پس منعی برای این کار نیز وجود ندارد. در نهایت حکم ازدواج غیر حضوری در حقوق صحت می باشد.

با توجه به اینکه برای ثبت رسمی نکاح در دفاتر رسمی نیازمند امضای سند توسط زن و مرد می باشد و در صورتی که یکی از افراد نباشد و یا وکیل آن ها نباشد امکان ثبت ازدواج وجود ندارد. به همین جهت حتما پیشنهاد می شود که فردی که در خارج از کشور هست به سفارتخانه برود و برای انعقاد عقد نکاح، وکالت رسمی بگیرد.

دریافت صیغه نامه با مهر برجسته غیرحضوری

موسسه ما در تهران امکان صادر کردن صیغه نامه به صورت آنلاین و غیر حضوری را برای زوجین عزیز فراهم آورده است. این صیغه نامه کاملا دارای هولوگرام و مهربرجسته می باشد و با انجام صیغه محرمیت حتی از پشت تلفن، قابل استفاده در تمامی هتل ها و اماکن اقامتی و تفریحی می باشد. شما با انجام عقد موقت و در دست داشتن این صیغه نامه، هم در مسائل حقوقی و هم شرعی، دچار مشکل نخواهید شد.

تماس با وکیل من

 • شماره همراه: 09931080520
 • مناطق تحت پوشش:تمام استان تهران و کرج

پاسخ پرسش های متداول

آیا صیغه ساعتی حلال است؟

بله طبق فتواهای مراجع تقلید صیغه یک ساعت حلال است و از نظر قانونی مشکلی ندارد، همان طور که صیغه یک ساعته حلال است صیغه 10 ساعته نیز حلال می باشد. در در صیغه موقت حداقل و حداکثر زمانی تعیین نشده است.

شرایط عقد غیر حضوری چیست؟

ازدواج غیر حضوری نکاحی هست که در طی خوانده شده خطبه عقد دو نفر در یک مجلس قرار ندارند و از طریق هایی چون تلفن و یا اینترنت پیوند زناشویی آن ها بسته می شود.

حکم شرعی ازدواج غیر حضوری چیست؟

در خصوص حکم شرعی باید بگوییم که چون در گذشته وسایل ارتباطی چون تلفن و یا اینترنت وجود نداشته است، هیچگونه منبعی در خصوص آن وجود ندارد. در نتیجه در شرایط حاضر باید به نظر فقه ها توجه کنیم. با توجه به تحقیقاتی که داشته ایم اکثر مراجع مشکلی با عقد غیر حضوری نداشته اند به غیر از آیت الله مکارم شیرازی.اگر چه از نظر فقه هایی که با ازدواج غیر حضوری مشکلی ندارند هم و از نظر شرعی اشکالی ندارند منوط به این شرط است که صحت عقد نکاح از هر دو سمت به درستی انجام شده باشد.

پانوشت: صیغه محرمیت, صیغه ساعتی, صیغه تلفنی, عقد تلفنی 

4.7/5 - (9 امتیاز)
16 پاسخ
 1. مریم
  مریم گفته:

  خواهشا جواب سوال منو بدید خیلی برام مهمه چون واقعا یه روز دیگه هم نمیخوام با این اقا در ارتباط باشم که بخواد از این شرایط سو استفاده کنه

  پاسخ
 2. سهیل
  سهیل گفته:

  آیا راهی وجود دارد تا بتوانیم یک زوجه مطمئن و قابل اطمینان به عنوان ازدواج موقت پیدا کنیم..

  پاسخ
  • م
   م گفته:

   فقط از طریق تحقیقات برای شخص مورد نظر امکان شناسایی فرد ممکن است

   پاسخ
   • مهرالله شه بخش
    مهرالله شه بخش گفته:

    با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما. آیا برای جوان که هم شب
    شغل و خانه و سواد در حد ۱۰ تا ۱۱ کلاس درس خوندم و الان هم مجرد هستم و بلوچ هستم ولی بیشتر عمری که کردم سن ۲۵تا۲۶ساله هستم دنبال زن جوان و سنش درحد ۱۸تا۱۹ یا ۲۰ باشد بالاتر نباشد از ۲۰ سال به پایین باشد فقط زن حال زندگی کردن تا آخر عمر دیگه ازدواج ابدی خودم تنها زندگی می کنم زن حال دورغ نباشد اول همدیگر را ببینم و اگر هر دوتامون جواب مون اوکی بود یعنی بله بنده حاصرم هر شرطی دارد قبول ميکنم…فعلا درحال حاضر در شهر مشهد هستم منطقه سالاراباد هستم و سر کار خانه و زمین کشاورزی در زاهدان دارم دیگه هرچه بود فعلا گفتم بعدا رودررو دیگه هر چی است نیست بنده در جلوی عروس خانم میگم

    پاسخ
 3. نانا
  نانا گفته:

  از من نصیحت به همه بانوان کشورم ، به عنوان یه خانوم که حقوق هم خواندم ، پیشنهاد میدم که وکالت فسخ عقد رو از آقایون بگیرید

  پاسخ
  • امیر حسین
   امیر حسین گفته:

   واقعا وکالت دست آقا یون نمیشه خانم هارو کنترل کرد دست خانم ها بیفته دیگه هیچی دیگه

   پاسخ
 4. سعید
  سعید گفته:

  دوستان تمام این مراکز صیغه یابی طبق نظر پلیس فتا غیرقانونی وکیف ترین ولجن ترین افراد در آنها درحال کلاهبرداری می باشند،گول اینا را نخورید

  پاسخ
 5. الهه ا ب د
  الهه ا ب د گفته:

  سلام چطوری صیغه موقت بخونیم چون میخوایم باهم رابطه جنسی داشته باشیم تلفنی هرچی زنگ میزنم جواب نمیدن راهنمایی کنید

  پاسخ
 6. متین کارگر
  متین کارگر گفته:

  سلام هزینه خواندن صیغه موقت چقدر است و ایا شما در پاکدشت جایی را میشناسید که بتونیم بریم اونجا

  پاسخ
 7. زیاد
  زیاد گفته:

  آیا غیر ایرانی حق ازدواج با صیغه را دارد من کویتی هستم و با خدا در مورد زنا عهد بستم آیا امکان دارد دو روز با صیغه زیبا ازدواج کنم و مبلغ آن کم باشد.

  پاسخ
 8. مجتبی
  مجتبی گفته:

  باسلام واحترام اینجانب به دلیلل مشکلات ازهمسرم جداشده وبدنبال موردی مناسب جهت صیغه کردن برای ادامه زندگی ورهاشدن ازتنهایی هستم لطفاً راهنمایی کنید باتشکر

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *