وکیل اسناد تجاری کیست؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید اسناد تجاری را تعریف کنیم. اسناد تجاری آن دسته از اسنادی هستند که در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد. اسناد به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود که اسناد به دسته های رسمی و عادی و در نوع دیگر به اسناد تجاری و غیر تجاری تقسیم می شوند.

در رابطه با تنظیم قرارداد در دنیای تجارت چه می دانید؟

به چه اسنادی اسناد تجاری می گویند؟

در تعریف اسناد تجاری باید گفت اسناد تجاری در قوانین تجاری به صورت مشخص تعریف نشده است. اما در مفهوم عام و کلی به اسنادی که در روابط بازرگانی به کار رود نظیر چک و سفته و برات اسناد تجاری گویند. این تعریف شامل اسناد بارنامه و نقل و انتقال و همچنین اوراق قرضه و موارد این چنینی نیز می شود. از خصوصیات یک سند تجاری میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ویژگی اول اسناد تجار یایان است که اسناد تجاری مختص یک مال نیستند. بلکه مدرک و سندی برای اصالت مال محسوب می شوند.
  • اسناد تجاری قابلیت نقل و نتقال دارند
  • تمام اسناد تجاری ملزم شرایطی می شوند که عدم رعایت آن باعث کاهش وجهه رسمی آن ها می شوند. به عبارت ساده تر باید شکل آن ها را رعایت کنیم.
  • اسناد تجاری معمولا دارای بازه ای از زمان هستند که با انقضای آن امکان پیگیری قانونی اسناد نیز از بین می رود.
  • تمام اسناد تجاری از یک سری مزیای قانونی بهره می برند.

انواع دعاوی ثبتی شامل چه مواردی می شود؟

انواع اسناد تجاری

انواع اسناد تجاری شامل چک و سفته و برات می شوند. البته چک نیز انواع داد. از انواع چک می توان به چک عادی، چک مسافرتی و چک تضمین شده اشاره کرد.

چک

چک یک نوع سند تجاری است که استفاده کننده از آن می تواند به واسطه از آن در حساب بانکی خود پول بنشاند یا از آن پولی برداشت کند. اگر در وصول چک به مشکل خوردید می توانید از یک وکیل پایه یک دادگستری در حل دعاوی اسناد تجاری استفاده کنید.

سفته

سفته سندی ست که صادر کننده آن به واسطه اینت سند تعهد می دهد مبلغی را در زمانی مشخص و عندالمطالبه به حساب شخصی واریز کند.

برات

برات سندی است که به واسطه آن شخص می تواند شخص دیگر را وادار به این امر کند که در مدت مشخص مبلغ مشخصی را به شخص سومی بدهد. البته برات در قانون تجارت ایران تعریف نشده است.

وکیل اسناد تجاری

وکیل اسناد تجاری شخصی است که به همه قوانین حاکم بر دنیای تجارت مسلط باشد. همچنین در این خصوص نیز تجاربی کسب کرده باشد. بهترین وکیل اسناد تجاری از رسیدن ضرر و زیان به مکل خود در شرایط مختلف جلوگیری می کند و به انواع دعاوی تجاری رسیدگی می کند. وکیل اسناد تجاری به خوبی اصول حاکم بر دنیای تجارت نظیر حق امضا، اصل استقلال تعهد، اصل مشمولیت ذمه، اصل عدم استماع ایرادات اسناد تجاری را می داند و موکل خود را از آن ها آگاه می کند.

انواع دعاوی اسناد تجاری

اسناد تجاری صرفا به چک و سفته محدود نمی شود اما اگر بخواهیم انواع دعاوی تجاری را شرح دهیم، باید به این نکته اشاره کنیم.

در خصوص سفته هرگاه شخص به تعهد خویش در ازای پرداخت مال در زمان مقرر عمل نکرده باشد،دارنده سفته می تواند با معرفی مالی از صادر کننده سفته به دادگاه مال خوش را طلب کند.

در خصوص چک این دعاوی می تواند ناشی از کافی نبودن موجودی در حساب بانکی باشد. که این امر می تواند موجب مسدود شدن حساب صادر کننده چک شود. دعاوی در خصوص اسناد تجاری با گستردگی کسب و کار و تجارت در دنیای امروز بسیار گسترش یافته است. یک وکیل پایه باتجربه در دنیای تجارت می تواند به بهبود مسائل تجاری در کسب و کارتان کمک کند. موسسه حقوقی وکیل من با در دست داشتن وکلای باتجربه و متخصص در زمینه انواع دعاوی اسناد رسمی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است.

پانوشت: اسناد تجاری، دعاوی اسناد تجاری, چک, سفته, انواع چک, انواع دعاوی تجاری , وکیل دعاوی اسناد تجاری در کرج, بهترین وکیل اساد تجاری 

به این پست رای دهید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *