مهریه

مهریه از جمله موارد اختلاف در فرآیند طلاق است. مهریه در واقع مالی است که قابلیت تملک دارد. در هنگام عقد نکاح زوج تعهد میکند آن را به زوجه بپردازد. همانطور که عنوان شد، پس از عقد نکاح مهریه مورد تعهد مرد است. در صورتی که شما بنا به دلایل مختلف در خصوص مهریه سوالی دارید، میتوانید برای مشاوره آن را با گروه وکلای وکیل من در میان بگذارید. گروه وکلای وکیل من در خصوص وکیل مهریه در تهران و در کرج آماده ارائه خدمات به شما موکلین عزیز و گرامی است.

آیا بهترین وکیل در کرج را می شناسید؟

مهریه چیست و معنای مهریه عندالمطالبه چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد مهریه مالی است که قابلیت تملک دارد. در هنگام عقد نکاح زوج تعهد میکند آنرا به زوجه بپردازد. به عبارت دیگر، مهریه مالی است که از طرف مرد بنا به ضوابط شرع، رسم و عادت به زن تعهد میکند. همچنین مهریه به عنوان صداق، کابین یا قرض هم نامیده می شود.

پس از عقد نکاح مهریه عندالمطالبه میشود. یعنی بلافاصله پس از جاری شدن عقد نکاح زوجه می تواند آن را از زوج مطالبه کند. مهریه در صورتی پس از عقد نکاح به زن تعلق نمی گیرد که عقد نکاح باطل یا فسخ شود. و این مورد جدای از طلاق است.

تضمین در مهریه چیست؟

در زمان عقد نکاح زوجه می تواند درخواست کند که زوج در قبال مهریه تضمین بدهد. یا می تواند درخواست کند فردی شخص خاصی ضمانت پرداخت مهریه را کند.

آیا پس از فوت زن خانواده او از مهریه ارث میبرند؟

بله. در صورتی که پس از عقد نکاح زن فوت شود، خانواده زن می توانند مهریه را مطالبه کنند. در این صورت وراث میتوانند به نسبت سهم الارث ادعای مهریه را بکنند.

بیشتر بخوانید: بهترین وکیل طلاق تهران کیست؟

بیشتر بخوانید: وکیل طلاق خوب چه ویژگی هایی دارد؟

مهریه در طلاق چطور پرداخت میشود؟

بنا به اینکه فرآیند طلاق چطور اتقاق بیفتد پرداخت مهریه نیز شرایط خود را دارد.

  • در صورتی که مرد تقاضای طلاق داده باشد باید کل مهریه زوجه را به او پرداخت کند.
  • در صورتی که طلاق از طرف زن باشد شرایط متفاوت است. این طلاق از نوع طلاق بائن است. در این مورد زن و تحت شرایطی زن مقداری از مال به مرد در قبال طلاق میدهد. این مقدار از مال معمولاً بخشی از مهریه است که زن انرا به مرد بذل میکند.
  • حالت سوم طلاق توافقی است. در این حالت برای پرداخت مهریه بین زوجین توافق صورت میگیرد. در این حالت هرچند طلاق از نوع خلع میباشد اما زوجین میتوانند توافق کنند که زوجه مقدار یا کل مهریه را بذل کند.

وکیل مهریه تهران و کرج

قانون مهریه چیست؟

تا پیش از این مهریه به هر میزانی قابل وصول بود. اما طبق مقررات جدید وصول مهریه تنها به میزان ۱۱۰ سکه بهار آزادی یا معادل آن قابلیت وصول دارد. این مورد بنا به مقررات جدید اعمال ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و بازداشت مرد در خصوص مهریه صورت میگیرد.

اما اگر اثبات شود که مرد استطاعت مالی کافی را دارد وصول مال بیش از ۱۱۰ سکه نیز قابلیت انجام دارد.

شما برای مشاوره در این خصوص میتوانید با وکیل مهریه در تهران و یا وکیل مهریه در کرج تماس بگیرید.

مهریه عندالاستطاعه یعنی چی؟

عندالاستطاعه به معنای زمان استطاعت داشتن است. در واقع به موجب این قید زن نمیتواند تا زمانی که مرد استطاعت مالی برای پرداخت مهریه را داشته باشد از او تقاضای مهریه کند. این موضوعی است که هنگام عقد در صورت توافق طرفین می توان در عقدنامه گنجاند.

مهریه عندالمطالبه چه فرقی با مهریه عندالاستطاعه دارد؟

مهریه در حالت عادی و در صورتی که در عقدنامه چیزی عنوان نشده باشد عندالمطالبه است. بنابراین زوجه هر زمان پس از عقد نکاح میتواند انرا مطالبه کند. اما همانطور که در بالا هم عنوان شد در صورتی که قید عندالاستطاعه در عقدنامه ذکر شده باشد پرداخت مهریه منوط به اثبات توانایی زوج در پرداخت ان خواهد شد.

بیشتر بخوانید: وکیل مهریه خوب در کرج و تهران

شرایط مهریه چیست ؟

مهریه باید دارای شرایط زیر باشد:

  1. مهریه باید ارزش مالی داشته باشد. از همین رو چیزی که ارزش مالی ندارد را نمیتوان به عنوان مهریه در نظر گرفت.
  2. مالی که برای مهریه در نظر گرفته میشود نباید جزء اموال عمومی یا وقفی باشد. به عبارتی مالی میتواند مهریه شود که زوج بتواند مالک آن باشد.
  3. زوج تنها اموالی را میتواند مهریه زن کند که نقل و انتقال آن به لحاظ شرعی و قانونی مجاز باشد. بنابراین نمیتوان اموال غیر شرعی یا غیرقانونی نظیر مشروبات الکلی، مواد مخدر یا حیوانات حرام گوشت را به عنوان مهریه تعیین کرد.
  4. همچنین مهریه لازم نیست عین معین باشد. یعنی انجام عمل یا حرفه آموزی و آموزش نظیر آموختن قرآن که در قدیم رایج بوده نیز میتواند به عنوان مهریه تعیین شود.

تماس با ما

شما برای مشاوره در خصوص مسائل مهریه و یا طلاق میتوانید با گروه وکلای وکیل من تماس بگیرید. بهترین وکیل مهریه در تهران و وکیل مهریه در کرج را ما در اختیار شما قرار میدهیم.

تماس با وکیل من

  • شماره همراه: 09931080520
  • مناطق تحت پوشش:تمام استان تهران و کرج

پاسخ پرسش های متداول

وکیل من در چه حوزه هایی مشاوره می دهد؟

گروه وکیل من در همه زمینه های آمادگی ارائه مشاوره به شما را دارد و پس از مشخص شدن موضوع شما، به وکیل مرتبط به موضوع ارجاع داده می شوید.

بهترین وکیل طلاق در تهران و کرج کجاست؟

از مهم ترین ویژگی های یک وکیل خوب می توان به امانت داری و ساده سازی مسائل حقوقی برای موکل و همین طور باید کاملا به مسائل حقوق آگاه باشد و اطلاعات و دانش خوبی را دارا باشد؛ وکیل من دارای همه ی این ویژگی ها می باشد.

اولین گام برای طلاق توافقی چیست؟

برای این کار دو روش وجود دارد روش اول ثبت نام در سامانه تصمیم و گذراندن جلسات مشاوره می باشد و این چند جلسه مشاوره را در حدود 45 روز باید گذراند.
روش دوم با کمک وکلای دادگستری انجام می شود بدین صورت است که دادخواست طلاق از طرف مرد و یا زن در دفاتر خدمات قضایی ثبت می شود و نیازی به گذراندن مشاوره اجباری نمی باشددر این روش مدت اخذ رای هم چیزی بین 10 تا 20 روزکاری می باشد.

هزینه طلاق توافقی چه میزان است؟

از پر تکرار ترین و مهم ترین سوالاتی که متقاضیان سوال می کنند هزینه طلاق توافقی می باشد، که هزینه آن از مجموع هزینه مشاوره، هزینه دادرسی، هزینه مشاوره ارجاع شده، هزینه دفترخانه، حق الوکاله وکیل بدست می آید.

در صورت دادن وکالت به وکیل نیازی به حضور زوجین هست؟

بعد از مراجعه زوجین به دفتر وکالت و گرفتن امضا وکالتنامه، نیازی به حضور مجدد زوجین نیست و تنها برای مراجعه زوجین به محضر برای ثبت شرعی وجود دارد.

پانوشت: وکیل مهریه تهران ، وکیل مهریه کرج ، وکیل طلاق ، وکیل طلاق توافقی ، وکیل طلاق ارزان ، بهترین وکیل مهریه ، وکیل مهریه خوب ، مهریه

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *