گرفتن صیغه نامه محضری

در تمامی جوامع انسانی، تشکیل خانواده و ازدواج یک پدیده رایج و طبیعی است و ممکن است با توجه به فرهنگ های مختلف در هر جامعه به صورت های مختلفی انجام شود. ازدواج در ایران به دو صورت دائم و موقت قابل انجام است. ثبت ازدواج دائم کاملا الزامی است؛ اما ازدواج موقت تنها در شرایط خاصی ممکن است ثبت شود. پس از ثبت عقد موقت یک سند تحت عنوان صیغه نامه محضری به زوجین ارائه می شود. صیغه نامه محضری یک سند ازدواج است که بعد از ثبت عقد موقت در دفترخانه ازدواج صادر می شود. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی وکیل من نوشته شده است؛ همراه ما باشید تا در رابطه با شرایط گرفتن صیغه نامه محضری اطلاعات کامل و مفید را به شما مخاطبان عزیز ارائه کنیم.

صیغه نامه محضری چیست؟

برای تعریف صیغه نامه محضری می توانیم بگوییم صیغه نامه یک سند ازدواج است که پس از اینکه ازدواج موقت در دفترخانه ثبت شد، توسط سردفتر دار صادر و به زوجین ارائه می شود. ثبت صیغه موقت و گرفتن صیغه نامه محضری شرایط و مزایایی دارد که در ادامه به معرفی آنها پرداخته ایم. لازم به ذکراست طبق قانون، دریافت صیغه نامه محضری در دفترخانه ها تنها در صورتی امکان پذیر است که زوجین مدارک لازم و تعیین شده را ارائه دهند.

بیشتر بخوانید: صیغه نامه برای هتل

آیا به دنیال گرفتن صیغه نامه محضری از یک موسسه و دفترخانه معتبر در تهران هستید؟ دفترخانه ازدواج و طلاق وکیل من با سالها تجربه در زمینه امور ازدواج و طلاق قادر است در کمترین زمان برای شما صیغه نامه آنلاین با مهر برجسته و دارای هولوگرام را صادر کند. این صیغه نامه اینترنتی با پرداخت کمترین هزینه قابل صدور است و ارزش و اعتبار قانونی لازم را دارد و شما میتوانید از این سند جهت ارائه به اماکن تفریحی و اقامتی استفاده کنید و بدون وجود هیچ گونه مشکل از سپری کردن لحظات زیبا در کنار شریک زندگی یا همراهتان نهایت لذت را ببرید.

شرایط گرفتن صيغه نامه محضری

از شرایط دریافت صیغه نامه، باردار بودن زوجه و یا توافق طرفین است. از مدارک لازم برای جهت گرفتن صیغه نامه محضری مدارک شناسایی زوج و زوجه است. همچنین اگر زوجه باکره باشد اجازه پدر نیز لازم و ضروری است. برای زوجه ای که از همسر قبلی خود طلاق گرفته است و یا همسر سابق او فوت کرده است؛ نیز ارائه گواهی طلاق یا فوت همسر الزامی است.

بیشتر بخوانید: صیغه نامه با مهربرجسته تهران

یکی دیگر از مزیت های ثبت صیغه موقت این است که زوجه می تواند مهریه خود را آسان تر دریافت کند و یا می تواند برای فرزندان خود شناسنامه دریافت کند. اثبات رابطه زوجیت، دریافت نفقه برای فرزند متولد شده و یا اقامت بدون مشکل در هتل ها از دیگر مزیت های گرفتن صیغه نامه محضری است.

چه مواردی باید در متن صیغه نامه قید شود؟

در متن صیغه نامه محضری باید موارد مربوطه که در ادامه ذکر شده درج شود :

 • نام و نام خانوادگی طرفین ازدواج‌کننده
 • کد ملی طرفین
 • تاریخ و محل ازدواج
 • شاهدان موجود در مراسم ازدواج
 • نام و نام خانوادگی مقامات حاضر در مراسم
 • میزان مسئولیت‌های مالی طرفین مانند مهریه

گرفتن صیغه نامه محضری

نکته : براساس ماده ۱۰۹۵ قانون مدنی، در صورتی که در عقد موقت مهریه تعیین نشود، آن عقد باطل است. بنابراین لازم و ضروری است که در سند صیغه نامه مهریه زن مشخص و درج شده باشد. زوجه می تواند مهریه تعیین شده در صیغه نامه را در طول دوران ازدواج و یا پس از پایان مدت صیغه از زوج درخواست کند.

همچنین تعیین و درج مدت ازدواج در صیغه نامه یکی دیگر از شرایط لازم جهت اعتبار ازدواج موقت است. پس از پایان مدت مشخص شده قرارداد عقد موقت اعتبار لازم را ندارد.

ازدواج موقت باید مانند ازدواج دائم مطابق با موازین شرعی و مقررات قانونی باشد.  ذکر این نکته نیز لازم و ضروری است که از سال ۱۳۹۱ این قانون تصویب شده است که در صورتی که ثبت ازدواج موقت ضرروی باشد اما مرد از ثبت آن خودداری کند قانون وی را ملزم و مجبور می سازد که علاوه بر ثبت ازدواج موقت باید حبس تعزیری درجه ۷ و جریمه مالی درجه ۵ را اعمال و پرداخت کند.

مدارک لازم جهت گرفتن صيغه نامه محضری چیست؟

جهت صدور صیغه نامه و گرفتن صیغه نامه محضری باید زوجین مدارک لازم را به دفترخانه ازدواج ارائه کنند. مدارک لازم جهت دریافت صیغه نامه محضری عبارتند از :

 • کارت ملی
 • شناسنامه
 • اثبات محل اقامت
 • دو تصویر با ابعاد ۳ در ۴
 • حضور پدر دختر در دفترخانه ( برای صیغه موقت دختر باکره)
 • نامه مبنی بر تمام شدن رابطهیا گواهی فوت همسر( اگر زوجه قبلا ازدواج کرده باشد)
 • زن عاقل و بالغ باشد
 • عده زن مطلقه تمام شده باشد.
 • مرد عاقل و بالغ باشد و برای صیغه موقت رضایت قلبی وی مهم است.
 • بتواند مهریه تعیین شده را بپردازد.
 • در صورتی که مرد متاهل است از همسر اول خود رضایتنامه داشته باشد.

گرفتن صیغه نامه محضری از موسسه وکیل من

اگر شما هم قصد گرفتن صیغه نامه محضری معتبر و قانونی را دارید، می توانید از یک موسسه معتبر و دفترخانه ازدواج و طلاق کمک بگیرید. دفترخانه ازدواج و طلاق وکیل من با بهره مندی از وکلای متخصص، تلاش بر آن دارد تا بتواند تمامی نیازهای شما را در زمینه امور ازدواج و طلاق پاسخگو باشد. این موسسه با سالها تجربه و پشتوانه می تواند برای شما در سریع ترین زمان ممکن صیغه نامه محضری دارای هولوگرام و مهر برجسته را صادر نماید و با کمترین هزینه در مکان مورد نظرتان به دست شما برساند. شما می توانید با خیال آسوده از این صیغه نامه جهت رزور اتاق در امکان اقامتی مانند هتل هآ، مکان های عمومی و تفریحی، ارائه به پلیس و کلانتری در صورت وجود مشکل استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: گرفتن صیغه نامه آنلاین

ارائه صیغه نامه اینترنتی تنها یکی از خدمات ارائه شده توسط این موسسه است. موسسه وکیل من در تهران یکی از موسسات حقوقی فعال با پشتوانه و سابقه طولانی است. این موسسه معتبر و مطرح در دیگر زمینه ها و دعاوی می تواند بهترین ها را برای شما رقم بزند.

تماس با وکیل من

 • شماره همراه: 09931080520
 • مناطق تحت پوشش:تمام استان تهران و کرج

پانوشت : گرفتن صیغه نامه محضری، صیغه نامه آنلاین، سایت صدور صیغه نامه، صیغه نامه اینترنتی، صیغه نامه با مهر برجسته

به این پست رای دهید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *