در تعریف اسناد تجاری آمده است که تمام اسنادی که در مقام دعوی یا دفاع قابل استفاده و اسناد باشد سند تجاری محسوب می شود. از این رو چک و سفته و برات نیز جزو اسناد تجاری محسوب می شود. چرا که می توان از آن ها برای اثبات تعهد استفاده کرد. اهمیت چک و سفته در دنیای تجاری امروز به قدری بوده که عموم مردم جامعه در معاملات از آن ها استفاده می کنند. نداشتن اطلاعات جامع و کامل دراین زمینه می تواند برای شما مشکلاتی را بوجود بیاورد که موجب برگشت خوردن چک یا عدم وصول آن شود و حقتان از بین برود. برای حفظ حقوق خود می توانید از یک وکیل متخصص چک در تهران مشاوره بگیرید.

وکیل متخصص چک

اگر در بازار تجارت در حوزه های مختلف فعالیت می کنید، حضور یک وکیل تجاری باتجربه می تواند تا حد زیادی از مشکلات حقوقی و کیفری شما در انواع زمینه های کسب و کار بکاهد. اگر در زمینه وصول چک یا موارد دیگر مربوط به آن به مشکل خوردید، اصلا نگران نباشید این کار را به بهترین وکیل چک در تهران بسپارید.

در خصوص چک بایدگفت صادر کننده آن باید در زمان وعده داده شده به اندازه مبلغ چک در بانک پول داشته باشد در غیر این صورت مالک می تواند چک را برگشت بزند. توج ه کنید برگشت زدن چک به معنای شکایت حقوقی برای رسیدن به مال از دست رفته نیست. اگر بعد از صدور چک از طریق دزدی یا کلاهبرداری چک گم شده و یا مفقود شود، دارند آن باید به صورت کتبی عدم پرداخت وجه را به بانک ابلاغ کند.

درباره انواع چک بیشتر بخوانید

وکیل خوب برای چک برگشتی

در ابتدا مطابق قانون تجارت به تعریف چک بپردازیم:

مطابق با ماده ۳۱۰ قانون تجارت « چک نوشته ای است که به موجب آن صادرکننده وجوهی را که نزد محال علیه دارد، کلاً یا بعضاً مسترد و یا به دیگری واگذار می نماید »

بنابراین اگر چک وعده دار باشد دارند آن باید بتواند در زمان مقرر مبلغ ذکر شده را از بانک وصول کند. در غیر این صورت چک بی محل تلقی می شود و علاوه بر گرشت زدن آن، دارند چک می تواند در مقابل صادر کننده آن اقدام کیفری کند.

اگر در زمینه چک به مشکل خوردید، باید به یک وکیل خوب چک برگشتی مراجعه کنید. چرا که این قضیه ممکن است باعث از دست رفتن حق شما شود. بیشترین سوالاتنی که در زمینه ک از یک مشاوره حقوق یمی شود شامل اثبات پرداخت وجه چک , پرداخت تدریجی مبلغ چک , پرداخت چک و چک برگشتی استو بنابراین در ادامه به اثبات پرداخت چک که یکی از مهم ترین موارد است می پردازیم.

وظایف وکلای شرکت های تجاری چیست؟

اثبات پرداخت وجه چک

اثبات پرداخت وجه چک یکی از موردی است که نیازمند مدرک در این زمینه است. یکی از مدارک قابل اسناد در این زمینه رسید بانکی است. در اینگونه موراد همچنین می توان با اثبات پرداخت وجه با فیش های واریزی لاشه ی چک را مسترد نمائید. سوالی در این خصوص بسیار مطرح است این است که چگونه می توان ثابت کرد مبلغ چک را به دارنده آن پرداخت کرده ایم؟ اگر پرونده دارای پیچیدگی در این زمینه باشد شما احتیاج به یک وکیل پایه یک دادگستری برای اثباتت ادعای خود و مشاوره حقوقی در این زمینه احتیاج پیدا می کنید.

قانون جدید چک در سال ۱۴۰۰ چیست؟

از ابتدای سال که چک ها با طرح جدیدی جایگین چک صیادی شدند از قانون خاصی نیز تبعیت می کنند. بازمه نقد شدن این چک ها ثبت مشخصات آن نظیر عواملی همچوون اطلاعات هویتی، تاریخ، مبلغ و… است. یکی از دیگگر از بند های این قانون شامل صدور چک در وجه حامل است که امکان پذیر نیست. چرا که انتقال چک  باید در سامانه صیاد ثبت شود. به این ترتیب جرایمی همچون جعل و سرقت چک کاهش میابد. چرا که دیگر این عامل منوط به کاغذ نیست و در بانک مرکزی پشتوانه دارد.

بدیتن ترتیب الزام قانونی چک به چه صورت خواهد بود؟

 • تمام چک ها باید در مواد ثبت و تایید و انتقال در سامانه صیاد ثبت شوند
 • دارندگان چک برگشتی سو اثر نشده از نمی تواند اقدام به صدورذ چک جدید کنند
 • صدور چک در وجه حامل ممنوع است
 • چک های جدید به این ترتیب دیگر پشت نویسی نمی شوند

سفته چیست؟

پانوشت: وکیل متخصص چک , وکیل خوب برای چک برگشتی, اثبات پرداخت وجه چک, وکیل چک و سفته , بهترین وکیل چک در تهران

به این پست رای دهید
1 پاسخ
 1. عباس اروج زاده
  عباس اروج زاده گفته:

  با سلام
  من ی چک داشتم در سال ۹۴ برگشت خورده منم در سال ۹۸ کل چکای برگشتیمو جمع کردم ایشون در سال ۱۴۰۱ اقدام به شکایت کردن مبلغ کل چک ۱ میلیون۴۰۰ هزارتومان بود الان با تاخیر وتادیه و نیم عشر دولتی و حق دادگاه شده نزدیک ۱۲ میلیون که ایشون کل حسابای بانکی و شماره موبایل منو مسدود کردن مبلغ ۵ میلیون از حساب برداشتن ما بقی مبلغ توحساب مونده باتوجه به اینکه من شهرستان هستم و رفت وامد به تهران راندارم ممنون میشم راهنمایی کنید چیکارکنم طرف مابفی مبلغ روبردارند یا شما اگربشه وکیل من بشید که کارامو انجام بدین ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *